Gemeente wil achterstand statushouders wegwerken en ingrijpen van provincie voorkomen
KAAG EN BRAASSEM - De gemeente Kaag en Braassem verwacht de achterstand in de huisvesting van statushouders dit jaar volledig weg te werken. Dat blijkt uit een brief aan de raadsleden waarin het college van burgemeester en wethouders een plan presenteert om alsnog aan de wettelijke taakstelling te voldoen.
Op dit moment heeft de gemeente een achterstand van 33 vergunninghouders. Volgens het plan moet dit aantal vóór 1 juli 2026 zijn teruggebracht tot ongeveer tien personen. Uiterlijk eind 2026 wil de gemeente de volledige achterstand hebben ingehaald.
De provincie vindt dat Kaag en Braassem te weinig statushouders huisvest. Bij andere gemeenten waar dit ook het geval is, dreigde de provincie al met ingrijpen.
Met het opgestelde huisvestingsplan wil Kaag en Braassem dat scenario voorkomen.
Achterstand
De achterstand is volgens het college deels te verklaren door het huidige beleid. De gemeente kiest ervoor om statushouders direct passend voor het hele gezin te huisvesten. Gezinsleden die later nareizen, worden pas meegeteld wanneer zij daadwerkelijk in Nederland zijn.
Door vertragingen bij nareizigers ontstond daardoor een verschil tussen de praktijk en de landelijke registratie. Sinds 2024 leidt dit tot een structurele achterstand in de cijfers.
Daarnaast spelen bredere problemen op de woningmarkt een rol. Zo is er een tekort aan sociale huurwoningen en is de doorstroming beperkt. Ook zouden renovatie- en verduurzamingsprojecten voor minder beschikbare woningen zorgen.
Verder worden relatief vaak grote gezinnen aan Kaag en Braassem gekoppeld, vanwege het aanbod van eengezinswoningen. In sommige gevallen wordt één gezinslid al gehuisvest, terwijl de rest van het gezin pas later volgt. Dit kan tijdelijk leiden tot onderbenutting van woningen en zorgt soms voor maatschappelijke onrust.
Maatregelen moeten achterstand verkleinen
Om de achterstand terug te dringen, zet de gemeente verschillende maatregelen in. Zo worden tien sloopwoningen in het hart van Roelofarendsveen tijdelijk ingezet als doorstroomlocatie voor statushouders die wachten op gezinshereniging.
Ook wordt verwacht dat er de komende periode meer woningen beschikbaar komen door afgeronde verduurzamingsprojecten. Daarnaast rekent de gemeente op de komst van nareizigers, die administratief mee gaan tellen in de taakstelling.
Planning tot eind 2026
De gemeente verwacht dat de combinatie van maatregelen voldoende is om de achterstand stapsgewijs in te lopen. Halverwege 2026 moet het grootste deel zijn weggewerkt, met als doel om eind dit jaar volledig aan de wettelijke verplichtingen te voldoen.
Lees ook: Tien huizen in Roelofarendsveen worden gebruikt voor huisvesting statushouders
Lees ook: Vraag naar sociale huurwoningen stijgt: 292 reacties per woning
